26 aug

Ako vyberať knižnice do obývačky

Knižnica je dominantou miestnosti. Pri výbere tej správnej však musíme počítať s niekoľkými aspekty, okrem to, aby sa knižnica štýlovo a farebne hodila do obývacej izby hodila a priestor opticky nenarušovala. Nie každá knižnica pristane každému interiéru.

Meranie

Musíte počítať s tým, že knižnica bude naplnená ťažkými knihami a dokumenty preto by regály mali byť vysoké a police minimálne 1,8 cm hrubé, inak by váhu kníh nemuseli uniesť. Miestnosť si tiež radšej premerajte. Znie to ako banálna vec, ale knižnica môže zabrať väčší priestor, než si myslíte. Hlavne okolie knižnice musia byť široké minimálne 60 cm a ak je knižnica širší ako 80 centimetrov, je nutné, aby police mali hrúbku 2,3 centimetra alebo podperu pre spevnenie. Pri výbere sa tiež zamerajte na hĺbku. Menej ako 30 cm je zbytočná kúpa.

Materiál a farby

Bežne sa knižnice vyrábajú z laminátu (čo je najpraktickejšie s ohľadom na stály pohyb a nebezpečenstvo odreniny), MDF dosiek či dreva alebo dreveného masívu. K dispozícii sú aj originálne knižnice z kovu alebo kombináciou dvoch materiálov. Dbajte na to, aby knižnica svojimi farbami nenarušovala ráz a atmosféru miestnosti. Lepšie je voliť pokojnejší (neexpresivní) farby ako sú šedá, čierna, biela a napospol všetky odtiene hnedej. Pokiaľ máte monotónna farebnosť miestnosti – napr. drevený nábytok a biele steny, nebojte sa mierne farebnosti. Červená alebo vínová knižnica miestnosť ozvláštni a nevytratí sa z nej kúzlo pospolitosti a kompatibility.

Usporiadanie políc

Čo sa týka usporiadania políc, môžete voliť klasické vodorovné usporiadanie-typu regály, ktorými nemožno nič pokaziť. V móde sú aj asymetrické knižnice s rôzne veľkými a dlhými policami v ráme. Táto odlišnosť môže miestnosť jemne oživiť a nič tým nepokazíte. Teraz nezostáva než popriať šťastnú ruku pri výbere hlavne spokojnosť!