26 aug

Ako vybrať správne izbové rastliny?

Izbové rastliny sú krásnym oživením a nádherným prírodným doplnkom. Už však nie je tak jednoduché vybrať tie správne a pre vaše obydlie tie najvhodnejšie. Záleží na množstve faktorov, vďaka ktorým sa vašim rastlinám buď bude dariť alebo nie. My vám ukážeme, ako je najvhodnejšie s izbovými rastlinami začať.

Fikusy

Úplná stálica a jednotka medzi izbovými rastlinami. Aj keď sa to tak môže zdať, nie je vôbec náročný na pestovanie a je skutočne esteticky zaujímavý a pôsobí exoticky. Existuje veľa druhov a odrôd fikusov, takže je nutné vybrať si ten najvhodnejší a pre vás najprijateľnejší. Fikusy možno kúpiť po celý rok.

Sukulenty

Pre pestovateľov, ktorí na svoje rastlinky nemajú čas, ale napriek tomu by v dome chceli mať niečo zelené a živého, sú sukulenty najvhodnejšie variantom. Úplne nenáročné a ľahko dostupné. Dobre znáša suchý vzduch, priame slnko a pôdu chudobnú na živiny. Ak je zabudnete zaliať, nič sa nedeje, pretože oni toľko vody zase nepotrebujú. Ak vám vykvitnú, sú nádhernejšie, ako ktorákoľvek iná kvetina.

Africké fialky

Západnej a východnej okná sú absolútne vhodné pre takéto africké fialky. Táto rastlina tiež nie je nejako výrazne náročná. Navyše nádherne kvitne a vybrať si môžete z mnohých farebných odtieňov. Má tiež mnoho odrôd rozličných tvarov a vy si tak môžete vybrať ten pre vás najvhodnejší a esteticky najpríjemnejšie.

Mäsožravé rastliny

Ak túžite po niečom trošku exotickejším a niečom, čo je tiež trošku užitočné, sú mäsožravky úplne vhodným variantom. Aj keď sa živia hmyzom, je potreba je tiež raz za čas zalievať. Najvhodnejšia je prevarená studená voda, ale uspokoja sa aj s vodou klasickou. Ak použijeme vodu z vodovodu je potrebné ju nechať nejaký čas odstáť. U týchto rastlín je dôležité pravidelné zalievanie, ale nesmie sa preliať, inak začnú korene zahnívať a rastlina zahynie.