14 máj

Biela obývacia stena pozdvihne celý obývačka

Bílá barva zvětšuje prostor, rozveseluje jej, je to barva čistoty a veselí, ovšem nehodí se do každé místnosti. Například žijete-li v rodinném domě, bílého nábytku se rozhodně vyhněte v obývací místnosti, kde máte krb.
Bielu obývaciu stenu ste museli denne čistiť od popolčeka, navyše obývacia miestnosť je miestnosťou skôr kľudových a odpočinkových farieb pre oči, ako je hnedá, čiernohnedá, zelená, zatiaľ čo biela vás udržuje bdelé a v pozore, hoci nie je sama o sebe agresívne. Ak ste ale v byte, môžete voliť alternatívu nábytku vo farbe šachovnice, aj to je in.

Biela / Patina – tú si zamilujete …

Avšak pre zatvrdnuté, bielu obývaciu stenu kúpite v každom obchodnom dome, záleží však, či chcete alternatívu potiahnuté drevotriesky, alebo pravého dreva s bielym náterom. Pravé drevo ale pracuje, časom sa tak na neho objavia praskliny, ktoré pri bielom nátere na kuse nábytku vytvára žilky a konkrétne napríklad práve obývacia stena tak dostane dedinský nádych patinovaného nábytku. Ostatne práve čo sa týka patiny – tá sa dnes objavuje predovšetkým v kombinácii bieleho laku s ošúchanými hranami nábytku alebo krakelovacím vzhľadom. A rozhodne nejde o nič nevzhľadného, ba dokonca naopak – je to služba úpravy nábytku vo vysokej cenovej výške, ktorú si vytríbené domácnosti čoraz častejšie nechávajú robiť na zákazku.

Na čo vlastne slúži?

Všeobecne obývacia stena plní funkciu úložnú, dnešnej podoby obývacích stien umožňujú uloženie kníh, sezónneho porcelánového riadu za sklenené dvierka, oblečenie a dokonca aj televízie za drevené dvierka. Vzhľadom k rozmerom obývacích stien, ktoré dnes kúpite vo všetkých možných i nemožných veľkostiach, je možné celú stenu miestnosti až po strop vybaviť práve takým kúskom nábytku, ktorý možno zložiť z viacerých kúskov (i rohových) a rôzne skladať a prekladať, dokonca aj sťahovať. S bielou alternatívou sa môže jednať o čisto dizajnový doplnok, ktorého police vyplníte dekoráciami kontrastných farieb. Biela sa navyše hodí predovšetkým pre malé domácnosti, ktoré si chcú zachovať aspoň dojem veľkého priestoru.