08 mar

Čalúnený nábytok a starostlivosti o neho

Čalúnený nábytok je moderný a veľmi praktický, mnohí po ňom siahnu a vyberajú ho práve kvôli jeho dostupnosti, praktickosti. Čalúnený nábytok je pohodlný, môžete ho vyberať z niekoľkých rôznych farebných prevedeniach. Má skrátka jednu výhodu za druhou. Ale čo čistenie a následná starostlivosť o neho? Je tiež tak jednoduchá?

Vezmite na nábytok vysávač

Starostlivosť o čalúnený nábytok je veľmi dôležitá, veľmi často sa na ňom usadzuje prach, a keďže tieto kusy nábytku slúži k dennému využitiu, potom je nutné sa o neho starostlivo starať. Minimálne raz týždňa je dobré vysať čalúnený nábytok, aby sa v ňom nehromadil prach a mikroorganizmy. Vysajte poriadne vnútorný a vonkajší priestor a nezaobídu tiež úložný priestor, v ktorom sa prach rád usadzuje a hromadí sa tu mikroorganizmy. To nie je vhodné najmä pre alergikov, deti. Ak máte zvieracích miláčikov je viac než nutné, aby ste pravidelne vysávali čalúnený nábytok od chlpov a roztočov.

Drobné nečistoty

Ani čalúnenému nábytku sa nevyhnú škvrny a znečistenia. Sem tam sa stane, že vám niečo na čalúnený nábytok kvapne a vy potom riešite, čo s tým. Stačí vziať handričku namočenú vo vlažnej vode a škvrnu jednoducho vyčistiť. Poprípade môžete na handričku vziať trochu mydla a celý nábytok utrieť. Je nutné vedieť, že čalúnený nábytok potom, čo ho utrite vlhkou handričkou, je nutné dobre vysušiť.

Profesionálna údržba

Je dôležité využívať aj služby profesionálov. Raz za šesť mesiacov sa odporúča využiť profesionálnych služieb a nechať čalúnený nábytok dôkladne vyčistiť profesionálnymi strojmi a výrobky. Využívajú sa poväčšinou prípravky, ktoré zároveň tiež čalúnený nábytok impregnujú pomocou špeciálnych prípravkov. Vďaka tomu bude nábytok odolnejší.

Čo sa neodporúča robiť?

Neodporúča sa použitie hubky, škvrna sa vsiakne hlbšie. Škvrny čistite opatrne, ak budete čistiť silno, môže sa škvrna zväčšovať, materiál ničiť a meniť tiež jeho farba. V prípade ťažko odstrániteľných škvŕn radšej zavolajte špecialistu, než aby ste zničili nábytok. Tekutinu nevytírejte.