29 dec

Aká kreslá do obývačky vybrať?

Je isté, že kreslá v obývacej izbe najviac zo všetkých ostatných nábytkových kusov vstúpili do histórie. Jeho vznosnější podoba, trón či stolec, býva spájaná s panovníkmi snáď všetkých európskych krajín a niektorých časti ostatného sveta.
A potom je tu kreslo elektrické, ktoré sa stalo na jednej strane symbolom spravodlivosti a niekedy aj krutosti a zlovôle moci. Symbolov kreslá nájdeme v reči ďaleko viac, kreslo ako politický post, v hygiene a medicíny, napríklad kreslo toaletný, sprchové, ale aj zubárske. A konečne stredoveký mučiace nástroj kreslo Judášovo.

Popis

Všeobecne je dnes kreslo do obývacej izby druhom nábytku určeným na odpočinok či relaxáciu. Väčšinou je určený na sedenie, ale poznáme aj kreslá rozkladací, z ktorých vznikne provizórne lôžko. Zvyčajne má sedadlo podstavec alebo nohu, a potom sedacia časť s operadlom pre chrbát a držadlami pre ruky. Existuje ale veľká variabilita, niektoré modely sa môžu dokonca aj rôzne upravovať treba pomocou vysúvacích podperok pre nohy, zvyšovaním podperok pre ruky, naklápaním a podobne.

Materiály

Klasická konštrukcia kresiel do obývacích izieb býva najčastejšie drevená, ale aj kovová. Niekedy celé sedadlo, ale vždy jeho sedacia a oporná časť, býva čalúnená (poťahy, polstrovanie). Zvyčajne sa na čalúnenie používali a používajú dodnes rôzne textílie, kde existuje veľká možnosť voľby v materiáloch i dekoroch. Je to tiež ľahšie možnosť poťahy u čalúnika vymeniť. Ďalej sa hojne používa koža pravá či syntetická, koženka alebo alcantara. Môžeme sa ale stretnúť aj s inými prírodnými a syntetickými materiálmi.

Moderné kreslá

Moderné technológie a materiály dovoľujú kreslám dávať tiež moderný dizajn. V minulosti prevažná väčšina kresiel do obývacích izieb bola mohutná a ťažká, ale s použitím rôznych ľahkých kovov a zliatin, a tiež plastov, sa tento trend môže meniť. Niektoré kresla sa tak so zachovaním účelnosti a pohodlnosti už blíži stoličkám, čo je vhodnejšie do menších bytov.

Úpravy kresiel

Pretože, ako je obvyklé u sedacích súprav, kreslá väčšinou nestojí pri stenách, ale v priestore, je tu menšia možnosť kreslo doplniť o vankúšiky ako opierku po hlavu. S tým by sme mali pri kúpe počítať a ak takéto kreslo chceme, vyberme si radšej vyšší. U kresiel sa vankúšiky často používajú na podloženie chrbta, bedier aj na sedaciu časť. Niektoré kresla sa upravujú aj ako hojdacie.