10 júl

Aké typy knižníc a regálov vybrať do obývačky

Zvlášť pre typy ľudí, ktorí si potrpia na množstvo vlastnej literatúry najrôznejšieho žánru, je knižnica v obývačke nenahraditeľným kusom nábytku. Vyberať môžu z celej rady druhov a typov, ako materiálového, tak tvarového prevedení. Samozrejme sú v ponukách tiež najrôznejšie rozmery knižníc do obývacích izieb.

Typy knižníc

Pokiaľ sa týka praktického riešenia, sú k dostaniu knižnice policové, kde sú knihy hneď v dosahu bez nutnosti otvárať pevné či presklené dvierka, ale negatívne stránkou je ich vystavenie prachu. Ďalším typom sú obývačkové knižnice presklené, u ktorých sklenené dvierka chráni celý vnútorný obsah knižnice proti prachu. Zvoliť môžete aj knižnicu alebo regál, ktoré sú vybavené navyše zásuvkami na koľajničkách. Veľmi zaujímavým riešením v obývacej izbe môže byť rohová knižnica alebo rohový policový regál. Ďalším variantom sú nízke otvorené knižnice, ktoré môžete využiť na ukladanie CD, DVD, časopisov a iných predmetov, alebo môžete do ich vnútra umiestniť zaujímavú dekoráciu.

Materiál

Samozrejme, že u regálových systémov i knižníc je na výber aj materiál, z ktorého sú tieto druhy nábytku vyrobené. Najčastejšie sa jedná o masív alebo obľúbené lamino. To môže byť v rôznych farebných odtieňoch aj dekoroch, ktoré sú mnohokrát na nerozoznanie od klasického masívu. Obzvlášť luxusným dojmom pôsobí knižnica z laminátu, ktorá je opatrená fóliou s dekorom dubu, orecha alebo niektorého exotického dreva. Lamino je vôbec pre regály a knižnice ideálnym materiálom, ktorý má oproti drevu niektoré prednosti. Predovšetkým býva lacnejšie, avšak často pôsobí luxusnejšie než niektoré kusy nábytku z dreva. Regály a knižnice z laminátu sú odolnejšie proti vlhkosti a oderu, ale aj voči priehybu, čo je u drevených políc v regáloch a knižniciach obvyklým javom.