09 apr

Je stále ratanové kreslo štýlové?

Kto nepozná ratanové kreslo, akoby nepoznal splývajúce hranicu medzi záhradným a luxusným nábytkom. Práve týmto totiž ratan je. Nájdete ho u suseda na chalupe pod jabloňou, pri sebe na balkóne, na terase reštaurácie luxusného hotela aj pri bazéne filmových hviezd.

Ratanové kreslo, čím to, že je tak obľúbené?

ratanove-kresloNajznámejšie verzií ratanového kresla, dostupného za cca 2 tisíc korún, je kreslo kruhovitého tvaru, niekedy s vysokou opierkou, evokujúce podobu trónu. Nakúpite ho prakticky v každom obchodnom dome s nábytkom, kreslo disponuje aj pohodlným polstrovaním rôznych farieb, ktoré možno ľahko vyprať. Táto verzia ratanového kresla nie je len odpočinkovým sedadlom na záhradu, takisto rozžiari aj Vaša obývačka a možno k nemu dokúpiť taktiež konferenčný stolík z ratanu (prípadne s kombináciou bambusu) so sklenenou doskou. Práve tento nielen letný nábytok si obľúbili domácnosti slnečného amerického Miami.

Prečo ho chcete mať doma aj vy?

Je ľahko umývateľný (postačí je len vytiahnuť na terasu a spláchnuť hadicou) a podľa spôsobu opracovania ratanu, niekedy kombinovaného o bambus, nie je ani ťažký na manipuláciu. Iný druh ratanového kresla býva súčasťou celej sady pohoviek, dohromady figurujúcich ako sedacia súprava do obývačky alebo práve na terasu. Táto súprava je v modernejšom opracovanie ratanu vyrobená z vylisovaných, prepletených, tenkých pásikov ratanu, ale nezvyklosti nie sú ani neopracované verzia ratanu (teda vlastne liany), kombinované s bambusom. Výber ratanových kresiel

Moderné ratanové kreslá a pohovky bývajú doplnené jednoduchým polstrovaním štvorcového a obdĺžnikového tvaru a jednoduchých farieb, zatiaľ čo polstrovanie u kresiel kombinovaných s bambusom býva prešívané a strakatého textilu.

Ratanové kreslo sa hodí aj do interiéru

Moderné ratanové súpravy môžete nájsť v interiéri aj u skutočných miliardárov, je obľúbené najmä pre svoju nenáročnú povahu, ktorá však neplatí pri umiestnení ratanu pod šíre nebo. Ratan je totiž často natierali farbou, predovšetkým čiernu, ktorá jednak na slnku vybledne, jednak sa aj rozpúšťa, ratanový materiál navyše podlieha plesni aj svoje počasím skúšanej životnosti. Práve v týchto prípadoch aj s ohľadom na nie príliš lacnú cenu ratanu (na ktorý si však môžete našetriť), posledná doba volí nábytok z umelého ratanu. Ten je cenovej dostupný, prakticky nezničiteľný, netreba ich s dažďom prenášať pod strechu, neplesnivie a je ľahký na údržbu.

Chcem sa pozrieť na ratanové kreslá