26 aug

Komody s vysokým leskom sú stále žiadanejšie

Komoda na úkor mohutných skríň a knižníc, či už z masívu, alebo dyhy, ktorá je navyše vďaka používaniu lepidiel a iných chemických prípravkov zdravotne závadné.
Komody sú nielen ľahkým a dizajnovo skvele riešeným nábytkom, ale sú tiež veľmi variabilné. Vďaka tomu sa môžu rôzne v miestnosti prestavovať, presúvať alebo vzájomne kombinovať.

História komôd a skriniek

Skrinky boli známe už v dávnej minulosti, o čom svedčí interiéry starých hradov a zámkov, v ktorých tvorí komody, príborníky a rozmanité malé skrinky hlavná súčasť nábytkového vybavenia všetkých priestorov. Najmä spoločenskej miestnosti, jedálne a spálne sa bez komôd neobišli. Retroštýl alebo starožitné komody sú obľúbené aj v súčasnom modernom bývaní. Jednak pripomínajú staré zašlé časy, a jednak sú aj veľmi praktické.

Súčasné nábytkárstve rešpektuje predovšetkým dopyt zákazníkov a dodáva na trh ako retro a rustikálny komody, tak komody zodpovedajúce modernému štýlu. Uplatnenie v bytoch nachádzajú najmä v obývacích izbách, ale aj v spálňach či detských izbách. Výber dizajnu, tvarového a farebného prevedenia je natoľko široký, že si možno vybrať podľa vlastného vkusu a potrieb.

Materiál a farby

Vyhľadávané sú komody s dekorom wenge, ktorý sa vyznačuje tmavo hnedým odtieňom s jemne žíhaným efektom. Tmavý odtieň na komode ešte vynikne v kontraste s divokým dubom, ktorý imituje prírodný tesané drevo. Efektné je napríklad tmavá komoda so zásuvkami, ktoré sú práve svetlého dekoru. Povrchová úprava wenge budí dojem luxusu.

Biely lesk – tip pre tento rok

Opakom je vysoký biely lesk, ktorým sa vyznačujú komody vhodné najmä do spální, kde vyniknú ich čisté biele línie. Ovšem komoda biela vysoký lesk je veľmi žiadaná aj do obytných priestorov a predovšetkým jedální. Dnešné moderné trendy sú zamerané práve na biely nábytok s vysokým leskom.

Solitérne programy do jedální, alebo obývacie steny v bielej farbe sú veľmi efektné a ich vysoký biely lesk prispieva k presvetlenie miestnosti. Veľmi atraktívny je napríklad obývacia stena zhotovená v modernom štýle, u ktorej prevažuje vysoký biely lesk, efektne kombinovaný s leskom čiernym na prednej ploche.

Ak je obývacia stena v tomto dizajne doplnená moderným LED osvetlením, budí dojem úplného luxusu. Rovnaký dojem urobí aj komoda biela vysoký lesk, ktorá je vďaka variabilite vhodná do akéhokoľvek prostredia.