13 máj

Kožené kreslo, luxus vyžadujúce starostlivosť

Kožené kreslo je praktickým a nesmrteľným módnym doplnkom akejkoľvek miestnosti v dome. Koža, ktorá vonia, ktorá sa leskne, ktorá je prírodným prvkom.

Pred kúpou a po nej

Pred kúpou koženého kresla je však potrebné pomýšľať na nutnú starostlivosť, ktoré kreslo vyžaduje. Koža časom praská, ak je tento kúsok nábytku navyše umiestnený vo vlhkej miestnosti podliehajúce plesni, je nutné kožu pravidelne pretierať prípravkami určenými na koži, ktoré sú poväčšinou na báze oleja, a ktoré poskytujú aj niekoľkých týždenné ochranu kože, predovšetkým pred mapami plesne. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, na koži ešte len zabudnite, ak nechcete mať kreslo čoskoro poničené. Vzhľadom k cenovej výške koženého kresla je tiež treba pomýšľať na to, že nejde vyložene o nábytok pre denné použitie. Akonáhle vám totiž začne kože praskať, prípadne sa drobiť, len málo odborníkov poskytuje patričnú záchranu, ak nechcete si tento kúsok zachraňovať sami hnedými alebo čiernymi lepiacimi páskami.

Ako opraviť a nájsť tú pravú …

Sami se však do „odborného“ zašívání prasklin jehlou a nití nepouštějte, můžete nadělat ještě více paseky, kůže se totiž snadno může trhat dále. Internet vám ochotně a rád poradí se specializovanými odborníky na záchranu vašeho koženého majetku, ovšem počítejte s cenou podobnou novému kousku nábytku. Co se týče vzorů, i kůže se dnes nabízí v mnoha vzorech, předně nemusí jít vyloženě o opracovanou a hladkou kůži, namořenou speciálními přípravky, ale můžete si koupit i křeslo čistě z kravské kůže osázené srstí ve svých typických vzorech.

Materiály, dekory a čalúnenie v jednom?

Ovšem tu zase pozor, srsť môže časom zažiť opadávať, v sedacej časti kresla sa objaví nevzhľadná hladkoplodá miesta, a potom je len otázkou, či máte radi aj „vintage“ štýl „oprýskané“, predraté domácnosti z praktického používania. Keďže kožený nábytok sa srsťou zvieraťa nemožno pretierať ochrannými oleji, horšie sa udržuje, avšak existujú aj špeciálne ochranné postreky. Aj tak si ale strážte svoje domáce zvieracích miláčikov, aby si kreslo nepomýlili so svojím sokom a kožu neničili alebo na nej nemočili. Ďalšie alternatíva kože sú jej farby. Opracovanú hladkú kožu možno impregnovať do nespočetných farieb, takisto ide z takých farebných kúskov kože zošívať podľa tvaru šachovnice jeden kus a výnimkou nie sú ani maľby alebo rytiny na kožu či kožené kreslá v kombinácii s drevenými podperami pre ruky.