09 máj

Lacné komody – kde je kúpiť a ako ich vybrať?

Lacné vybavovanie interiérov nábytkom je trendom posledných rokov, čím ďalej viac sa snažíme o úsporu miesta, vzdušnosť a ľahkosť. Tieto atribúty spĺňajú komody, ktoré nahradzujú ťažkopádne skrine, sekretára a obytné steny, ktoré sme poznali z predchádzajúcich dôb.
Komody sú výhodné z viacerých hľadísk. Predovšetkým je to ich ľahkosť, čo oceníte najmä pri maľovaní miestností a premiestňovanie nábytku. Komody umožňujú ukladanie mnohých vecí a zanedbateľná nie je ani cena. Rozhodne vyjdú komody lacnejšie, ako klasické obývacie steny. Záleží tiež na materiáli, z ktorého sú vyrobené. Napríklad komody z lamina sú veľmi lacné, takže si ich môže dovoliť každý. Ich ďalšou prednosťou je nízka hmotnosť a jednoduchá údržba.

Z histórie komôd

Komody pripomínajú staré časy a navodzujú v byte útulnosť a vzdušnosť. Ak ste milovníkmi retro nábytku či rustikálneho štýlu, sú komody najlepším riešením, ako si staré dobré časy pripomenúť. Naši predkovia poznali komody, bielizníky a truhlice, ktoré im slúžili na ukladanie najrôznejších vecí. Nezaberali toľko miesta ako bytelné skrine a ľahšie sa s nimi manipulovalo. Súčasné nábytkárstve sa snaží s úspechom na tradíciu komôd nadviazať a produkuje nielen komody v retro štýle, ale aj komody, zodpovedajúce súčasnému modernému bývania.

Výber komôd

Predovšetkým záleží na mieste, kde chcete komodu umiestniť a čo v nej chcete skladovať. Niektoré typy komôd, najmä tie z lamina, sú skutočne univerzálne a môžete ich teda postaviť ako v obývacej izbe, v spálni, detskej izbičke alebo v predsieni. Ešte než si budete vyberať komodu, ktorá vám bude vyhovovať, je potrebné si premyslieť, kde bude stáť a konkrétne miesto si premerať. Tiež je potrebné hľadieť na dvierka a zásuvky, či budú mať pri otváraní dostatočný priestor.

Dizajn = to kľúčové

Súčasná ponuka umožňuje každému, aby si vybral komodu podľa charakteru svojho interiéru, vrátane dizajnu a farebných odtieňov. Na výber sú komody s dekorom rôznych driev, svetlých i tmavých. Efektne pôsobí tiež rôzne kombinácie, ako napríklad tmavá komoda a svetlé zásuvky, alebo opačne. Moderné sú aj biele komody, ktoré sú vhodné najmä do svetlej spálne.