29 dec

Moderná obývacia stena a zostava do moderného domu patrí

Použitie obývacích stien sa datuje s počiatky panelovej výstavby. Vtedy malé miestnosti vyžadovali veľmi skladný viacúčelový nábytok. Malo tu byť miesto na televíziu, drahšie riadu či porcelán, často aj výstavné sklo či množstvo suvenírov, knižnicu a ďalšie úložné priestory, a to všetko práve kompaktný obývacia stena spĺňala.

Moderné trendy v modernom obývaní?

Dnes sa situácia značne zmenila, malometrážne byty sa prestávajú stavať, staré byty sa rekonštruujú, obývacia stena sa preto mení. Hlavným dielom modernej zostavy sa stáva nízka skrinka policového typu a dve vertikálne skrine, jedna s dvierkami či komoda, druhá treba vitrína či iná kombinácia so zásuvkami. Na spodnej skrinku sa potom stavia televízie a celok môžu dopĺňať prosté police uchytené na stene. Predtým úložné priestory sa totiž väčšinou nachádzajú vo vstavaných skriniach na chodbe, v spálni či v inej izbe. Niektoré moderné byty už ani zostavu obývacie steny nemajú, nahrádza sa rôznymi komodami a televíznym stolíkom. Napriek tomu sa stále objavujú celostenové zostavy nazývané treba retro, avšak moderne riešené. Veľakrát majú také steny rustikálny charakter.

Ktoré materiály patrí k najobľúbenejším?

Dnes sa na trhu môžeme stretnúť s veľkým výberom materiálov, ktoré výrazne ovplyvňujú cenu. Najčastejšie sa ale užíva lamina, teda lacnejšieho materiálu s povrchovou vrstvou laminátu v rôznych farbách. Taký materiál, keď sa s ním vhodne zaobchádza a je vystavený v suchom prostredí, vydrží dlhé roky. Žiadaný je ale prírodný materiál, tzv. masív. Tu sa používa rôznych driev, napríklad slivka, čerešňa, jaseň, jelša, orech a vzácnejšie aj rad exotických driev. Aj tieto materiály sú doplňované inými, napríklad sklom, bielymi materiály a podobne.

Miestnosti, do ktorých sa nábytok hodí …

Obývačka býva obvykle najväčšou miestností bytu. Samozrejme záleží na tom, či ide o bytovú výstavbu alebo samostatný domček či vilu. V oboch prípadoch, pokiaľ ide o moderné stavbu, býva jedna stena miestnosti presklená z väčšej či menšej časti, často so vstupom na balkón či na iný vonkajší priestor, treba terasu či záhradu. Obývačka tiež často nemá len obdĺžnikový pôdorys, ale býva spájaný najčastejšie s kuchyňou a jedálňou. V tomto zložitom priestore obývacia stena stráca svoju dominantnú úlohu, tú naopak získava sedacia súprava či iné riešenie niektorej časti miestnosti pre odpočinok, rodinné posedenia a podobne.

Dostupnosť, cena

Ako bolo na začiatku napísané, najväčší podiel na cene má materiál. Vďaka laminácii a dyhovanie možno kúpiť úplne novú obývaciu stenu či zostavu za niekoľko tisíc korún, na druhej strane obdobne tvarované zostava z masívu či iných drahších materiálov vyjde na desiatky tisíc korún. Nové zložitejšie obývacie priestory vyžadujú tiež väčší podiel vlastnej fantázie, pretože môžeme kombinovať aj rôzne materiály a farby. Ak si myslíme, že takýto úloha nie sme schopní sami zvládnuť, požiadajme o pomoc niektorého bytového architekta.