13 máj

Moderná obývacia stena

Obývacie steny delíme na moderné, klasické a sektorové. Z minulých dôb poznáme predovšetkým klasické obývacie steny, zvyčajne vyrobené z masívu. Slúžili v obývacej izbe mnohokrát po celý život majiteľov. Ich nepraktickosť, veľká váha a obtiažna manipulovateľnosť sa najviac prejavila pri maľovaní stien izby, alebo v prípade premiestňovania nábytku, rekonštrukcia bytu alebo sťahovanie. Všetky tieto negatívne stránky eliminujú moderné obývacie steny, ktoré sú predovšetkým ľahké, možno ich ľahko premiestňovať, rôzne dopĺňať a vzájomne kombinovať.

Súčasné materiály

Ani súčasná doba nezavrhuje drevo úplne, pretože drevo je a bude stále veľmi vhodným materiálom aj pre obývacie steny. Vedľa dreva sa však čoraz viac uplatňujú aj iné materiály. Obľúbené sú napríklad laminované drevotrieskové dosky, ďalej kov, sklo a rôzne kombinácie týchto materiálov. Najrozšírenejšie sú dnes moderné obývacie steny z laminátu, ktoré je povrchovo upravené v desiatkach designov. Moderné je napríklad kombinácia bielej a čiernej. Ďalej si môžete vyberať medzi laminom dub, orech, akácií, bruges a množstvom ďalších povrchových úprav. Lamino dub a orech sú obľúbené v čiernej i bielej farbe, ale najviac asi v decentnej prírodnej hnedej.

Prevedenie

Súčasným moderným trendom sú komody a rôzne malé skrinky, ktoré sú pripevnené na kovovej konštrukcii alebo zavesené na stene. Výhodou je jednoduchá inštalácia, možnosť kombinovania a obmeny. Každý si dnes môže vybaviť obývačka podľa svojich predstáv a vkusu. Aj naďalej bude v obľube rustikálny nábytok, ktorý sa hodí aj do moderného bytu. Pri zariaďovaní obývacej izby máte možnosť zaobstarať si moderné obývaciu stenu, alebo v izbe umiestniť niekoľko solitérnych kusov nábytku, ktorými môžu byť už spomínané komody. Záleží na vkuse a štýle života každého, ale tiež je potrebné hľadieť na celkovú atmosféru a zladenie jednotlivých prvkov do harmonického celku.

Čo dnes najviac „frčí“

Predovšetkým sú to obývacie steny, ktoré svojim dizajnom a celkovým prevedením pôsobí nadčasovo, ale zároveň spĺňajú aj nároky na praktickosť, najmä úložné priestory v obývacej izbe. Elegantne a luxusne pôsobí presklenia a efektne nasvietené skrinky, v ktorých vynikne sklo, porcelán a iné dekorácie.