14 máj

Obľuba prútených kresiel nekončí

Prútené kreslá bola štýlový doplnok dobového obývačke môjho dedka. Dnes sa ale nábytok z prútia znovu teší moderné obľube, a to ako pre použitie na doma, tak do zimných záhradiek alebo na terasu či do altánku.
Prútený nábytok nemôže chýbať v prímorských oblastiach, kde nechcú pôsobiť gýčovito pomocou plastových stoličiek, tento nábytok je totiž ľahučký pre manipuláciu, a pretože je z prírody – zapadá do prírody, podľa pôvodného stavu ho možno moriť, lakovať apod., A hlavne vystlať farebnými vankúšmi ako podsedků. To, že vám prútia zmokne, tiež ničomu nevadí, dokonca je to verzia údržby takéhoto nábytku – inak ako hadicou otrieť taký nábytok totiž nemožno už pre jeho záhyby a priehlbiny, ktorými sa svojím prepletaním vyznačuje.

Od mora do obývačky

To, že je u prúteného nábytku ľahká údržba pomocou vody, neznamená, že by mal byť taký nábytok určený vyložene na von, hoci vyzerá krásne špeciálne na terásce, obklopený kvetináči s voňavou levanduľou a doplnený konferenčným stolíkom rovnakého materiálu, ale so sklenenou doskou navyše, aby to na nej ustál šálku čiernej kávičky. Stále viac ľudí volí tento nábytok do samotného srdca domácnosti, tento zvyk sa k nám snáď dostal z Ameriky, kde na mnohých miestach pre svoje stále letné počasie, používajú prútený nábytok celoročne. Veľkú dezinformáciu (a pre seba nevýhodu) však predstavujú predajcovia, ktorí pod pojmom “prútené” predávajú aj nábytok z finančne náročnejšieho ratanu, prípadne z kombinácie prútia a ratanu, pričom mnoho ľudí ani nepozná finančný rozdiel medzi týmito materiálmi, prípadne ratan považujú za iné ” spracovanie “prútia. Cenový rozdiel u prútia potom pocítite predovšetkým čo do vzoru pletenie nábytku, prirodzene čím väčšie prepracovanie, hustejšie vzor, ​​tým vyššia cena.

Použitie prúteného kresla

Svetovo obľúbené je prútené kreslo pripomínajúce mušľu alebo kobru v pozore, jedná sa o naozaj veľké odpočinkovej kreslo s vysokou opornou časťou, ktoré ozdobia najmä záhradu, ale nič s ním nepokazíte pri použití v interiéri, najmä ak chcete oživiť miestnosť výrazným dekoračným aj praktickým prvkom. Ďalšie možné prútené kreslo je práve hojdacia, ktoré dnes nemá svoje využitie len pre babičky a deduškov, ale aj pre tehotné ženy a mamičky, ktoré v náruči uspávajú alebo dojčí svoje bábätko. Výnimkou nie je ani možné dokúpenia podnožky alebo kresla bez hojdacie funkcie, len pre svoje použitím do obývacej časti domu alebo do sady k ostatným kreslám a stola pre použitie na terasu počas čaju o piatej alebo počas grilovania.

336x280.jpg