29 dec

Rohové sedací soupravy rozkládací, řešení pro malé i velké interiéry

Rohové sedacie súpravy patrí k základným nábytkovým kusom od počiatku ľudstva, resp. od doby, kde sa človek aspoň na čas usadzoval v jaskyniach, v nejakých prístreškoch či si len začal vytvárať spoločenstvo okolo ohňa.
Už od začiatku bola tiež snaha sa pri sedení združovať, sesedávat si k sebe bližšie. Utiekli dlhé časy a dnes miesto ohňa hľadíme spoločne na televíznu obrazovku či na počítačový monitor, ale pocit zosadnutie si dokopy máme stále. A k takému sedenie potrebujeme aj príjemný sedací nábytok.

Trocha z histórie sedačiek a gaučov

Sedacia súprava tak, ako ju dnes poznáme, je pomerne nový kus nábytku. Vznikol až s hromadnou výstavbou malometrážnych bytov po polovici 20. storočia, kedy nastala potreba usadiť na malom priestore čo najviac ľudí a navyše aby nábytok spĺňal ďalšie účely, a to aby mal skladovacie priestory a rozložením sa z neho utvorilo príležitostní lôžko aspoň pre dve osoby. Toľko úloh mohli spĺňať len rohové sedacie súpravy rozkladacie. Dnes sa už toľko nepotrpí na miniaturizáciu bytov a tak z rohových sedacích súprav stali mohutné kusy nábytku, mnohokrát veľmi prepychového nábytku.

Materiály, čo si obľúbite

Kostra sedacích súprav býva väčšinou drevená, navonok je ale súprava čalúnená. Nájdeme tu mnoho povrchových úprav, najstarší a všeobecne najobľúbenejší je potiahnutie látkou, ale u ďalších materiálov už záleží na vkuse, takže je na výber koža, koženka, sieťovina, alcantara, ale môžeme sa stretnúť aj s inými prírodnými i syntetickými materiálmi. Aby sme šetrili tieto materiály, používajú sa cez ne rôzne prikrývky, napríklad látkové, leskymo, umelé aj pravé kožušiny a môžeme pokračovať vo výpočte ďalších materiálov buď kupovaných alebo tvorených rukami šikovných žien i mužov.

Doplnky sa nikdy nestratí

Rohové sedacie súpravy rozkladacie ale mimo prikrývok vyžadujú niektoré ďalšie doplnky. Sedacie súpravy sú od výrobcu v mnohotvárnych prevedeniach, keď napríklad dolná sedacia časť je úplne samostatná a človek sa potom opiera o rôzne tvarované operadlá. Tie sú niekedy nízke, takže pre príjemné sedenie potrebujeme rôzne veľké vankúše. Tie sa dajú samozrejme kúpiť, ale aj tu môžeme rozvinúť vlastnú výtvarný talent. Miesto vankúšov je možné použiť vhodne tvarovaná plyšová či ušitá zvieratá, kvety či iné tvary. Sedacia súprava sa tak stane úplne originálnym kusom nábytku.