14 máj

Rustikálne sedacia súprava, prestíž doma aj v kancelárii

Dekoračný prvok, ktorý vynikne kdekoľvek. Pod pojmom rustikálny si však možno predstaviť viacero druhov sedacích súprav …
Predovšetkým sa bavme o kožu. Klasické kožené sedacie súpravy sú dnes jednoduchého tvaru, bez zbytočných ozdobných prvkov. Naproti tomu rustikálny nábytok sa vyznačuje zaoblenými tvarmi, prešívanou kožou a ornamenty, prípadne aj rytinami na drevených podpěrkách. Pri tomto „vidieckeho“ nábytku sa práve predovšetkým stretávame s kombináciou dreva a kože, pričom drevené podpery pre ruky, alebo bočnice kresiel a pohoviek, sa pýši vyrezávanými hlavami kone, alebo psa, prípadne aspoň zdobnými lemy. Farebné alternatívy sú aj u týchto súprav bohaté, v obchodných domoch alebo v internetových obchodoch nájdete farbu kože od kráľovskej hnedej plné luxusu štátnikov, až po slonovinovú kosť. Údržba pravej kože je však náročná a prípadné opravy u profesionálov finančne vychádza bez pár stoviek ako ďalšia nová súprava. Čo poteší, je možné dokúpenia konferenčného stolíka (a niekedy aj celé obývacie steny) v rovnakom duchu, v niektorých obchodoch zoženiete dokonca pod pojmom rustikálny sedacia súprava kombinácii Rustikal s Chesterfield pohovkou.

Gobelínová verzia

Ak nemáte na koženú súpravu dostatok financií, alebo, ak nechcete riskovať, že sa vám koža čoskoro nenávratne opotřebujte, skúste gobelínovou verziu, prípadne iný menej kvalitné textilný poťah s nadmierou kytičkovaného vyšívanie, ktoré dojem vidieka len a len umocňujú. Aj tieto materiály však majú svoje negatíva, ľahko sa zašpiní, ťažko sa vyčistí a ak je doma mačka, ktorá rada používa svoje pazúriky, je to rovnaká katastrofa, ako u kožené alternatívy súpravy. Avšak práve okrem spomínaného poťahu sa jedná o úplne zhodné verzie rustikálny súprav, ktoré sú rustikálne práve svojimi typicky vyrezávanými bočnicami, podperami pod ruky alebo aspoň nožičkami. Rustikálne sedacie súpravy kúpite predovšetkým v podobe pohovky pre tri osoby a ďalej samostatných kresiel, ktoré možno ľubovoľne dokupovať podľa potreby, podobne ako podnožku alebo vyššie zmienený konferenčný stolík.