08 mar

Škandinávsky nábytok

Škandinávsky nábytok sa pýši minimalistickým poňatím a unikátnymi interiéry. Tento eklektický štýl stelesňuje jednoduchosť, funkčnosť a vzdušnosť. Je rozšírený najmä v severských krajinách (Dánsko, Nórsko, Švédsko a Fínsko). Jeho rozmach je spozorovaný najmä od roku 1950.

Neutrálne farby

Pokojné, tlmené tóny svetlé modrej, šedej, bielej a krémovej sa odráža všade. Toto farebnú schému sa stalo symbolom škandinávskeho dizajnu. Touto paletou farieb preslávil aj škandinávsky nábytok. Biele drevo je vkusné a vlastne je veľa videné, aj čo sa týka podláh. Tento priestor potom pôsobí veľmi otvorene a čisto. Ďalšou možnosťou podlahy hodiaci sa ku škandinávskemu nábytku je svetlé borovicové alebo brezové drevo či chladné šedé kamenné dlaždice. Okná od podlahy až k stropu umožňujú priepustnosť svetla, na čo je tiež kladený veľký dôraz. Je tu vidieť hlboko zakorenená láska k prírode. Škandinávsky nábytok môžete vidieť aj v rustikálnom prevedení práve na vidieku. Kto nemá to šťastie, má doma aspoň balkón, aby mohol čerpať čaro prírody aj u seba doma.

Škandinávsky nábytok ako predmet umenie

V škandinávskom štýle môžete uvidieť rad starožitného nábytku, ale aj súčasnú technológiu (inovatívne textílie). U škandinávskych návrhov sa dbá na detail a kvalitné materiály. Škandinávsky nábytok má rovné línie a kontúry, je len nenápadne vyšperkovaný. V rohu miestnosti bývajú veľa často umiestnené krby – vytvára teplo domova. A pozor, ak si chcete tento štýl zakomponovať aj k vám domu, nepotrebujete k tomu veľa. Pre začiatok začnite bielymi poťahy cez nábytok a pár starými kúskami. Váš domov sa prežiari. Čo napríklad medené tienidlo či papierové lampióny, pár drevených stoličiek s koženými operadlami alebo veľký nástenný grafický kalendár? Môžete staviť aj na čierno-bielu klasiku.